Június 5. – A lakáskultúra világnapja
Hagyományosan június első szombatján van a lakáskultúra világnapja. A FENA, vagyis az Európai Bútorkereskedők Szövetsége 1950-ben jött létre azzal a céllal, hogy képviselje a kereskedők érdekeit az Európai Unióban. A szövetséghez Magyarország is csatlakozott 1994-ben.
(Kép: pixabay.com)
45 éve hunyt el Latinovits Zoltán, a "színészkirály" (1931–1976)
Latinovits Zoltán a legnépszerűbb magyar színészek egyike volt, sokan máig úgy emlegetik: a színészkirály. Anyai ágon testvérei Bujtor István színész és Frenreisz Károly zenész.
TovábbMa, 100 éve született Karinthy Ferenc (1921–1992) Kossuth- és József Attila-díjas író
100 éve ezen a napon született Karinthy Ferenc (1921. június 2. – 1992. február 29. ) Kossuth- és József Attila-díjas író, nyelvész, utazó és életművész.
TovábbJúnius 1. – A tej világnapja
A tej világnapját 2001 óta tartjuk a FAO (the Food and Agriculture Organisation of the United Nations / Élelmezésügyi és Mezőgazdasági Világszervezet) kezdeményezésére. A célja felhívni a figyelmet a tej fontosságára, mint globális élelmiszer.
(Kép: pixabay.com)
Május 28. – A hamburger világnapja
Amerika kedvenc étele – amely eredetileg nem is az Amerikai Egyesült Államokból származik - rendkívül népszerű hazánkban is.
Napjainkban már mi, magyarok is jól ismerjük és kedveljük a hamburgert. A foodpanda online ételrendelő szakértő adatai alapján a hamburger egyre népszerűbb hazánkban is: 2014 első negyedévében már a második leggyakrabban rendelt étel a pizza után.
40 éve hunyt el Pilinszky János (1921–1981)
Fölujjongott a tenger.
Víz és levegő
úgy jött elébük hófehér
hullámaival a feketeségből,
mint egy hirtelen fölütött
hatalmas könyv betűi, sorai.
Pilinszky János: Kalandozás a tükörben
55 éve hunyt el Tamási Áron (1897–1966)
„Mint egy balladának, olyan szigorú a formája ennek az életnek. De emberi számítás szerint legalább biztos, megtartó és erős.
Igen, gondolom magamban, erről is könyvet kéne írni, sőt erről kéne igazán: a népi életformának ezeréves lelki és testi szerkezetéről, melyet nem politikusok ácsoltak össze valamelyik társadalmi osztály védelmére, hanem névtelen emberi mű, mint a nyelv. Nem kezdetet lát a születésben és nem véget a halálban, hanem csak személyi változást mind a kettőben. S nemcsak az embernek emberhez való kapcsolatát szabályozza, hanem a szövetséget is, melyet a természettel és az Istennel mindnyájunknak meg kell kötnünk. Valóban olyan életforma ez, melyben a közösség az első és legfőbb személy s lelkében változatlan, csupán az atyák és a fiak cserélik egymást.
Bizony, meg kéne írni ennek a formának testi és lelki szerkezetét, hogy a nemzet, mely országokban és osztályokban él, eszmélkedjék rajta, és foganjon vágyat arra, hogy szellemben és lélekben egyetlen személy legyen.”
Tamási Áron: Szülőföldem
Kovács Norbert (1874–1946) jogász, statisztikus
75 éve hunyt el Kovács Norbert (Bécs, 1874. május 16. – Budapest, 1946. május 24.) jogász, statisztikus
Május 13. – Távközlési világnap
1865. május 17-én Párizsban aláírták a Nemzetközi Távközlési Egyesület létrehozásáról szóló alapító okmányt. Ennek emlékére 1968 óta tartják a távközlési világnapot.
TovábbBalassa Béla (1928–1991) közgazdász, egyetemi tanár, az MTA külső tagja
30 éve hunyt el Balassa Béla (Budapest, 1928. április 6. – Washington, 1991. május 10.) közgazdász, egyetemi tanár, az MTA külső tagja
Tovább