75 éve, 1949. január 15-én született Balla Zsófia erdélyi magyar költő, újságíró
75 éve, 1949. január 12-én született Murakami Haruki japán író és műfordító
95 éve, 1929. január 10-én jelent meg először a Tintin kalandjai című belga képregény
80 éve született Solt Ottilia (1944–1997) magyar szociológus, politikus
Solt Ottilia az 1970-es években a KSH mellett működő Gazdaságkutató Intézetnél, majd a Fővárosi Pedagógiai Intézetnél dolgozott szociológusként, és tagja volt az MTA szociológiai kutatócsoportjának. Miután aláírta a Charta ’77-tel szolidaritást vállaló nyilatkozatot, állásából elbocsátották. Ezt követően tanárként és könyvtárosként dolgozott.
70 éve, 1954. január 5-én született Krasznahorkai László Kossuth-díjas magyar író
Krasznahorkai László a világ legelismertebb kortárs magyar írója, akinek neve szinte minden évben felmerül a Nobel-díj odaítélésekor. Krasznahorkai 2015. május 18-án elnyerte a rangos Nemzetközi Man Booker-díjat, 2019-ben pedig a legjobb fordítás kategóriában (Baron Wenckheim’s Homecoming magyarból fordította Ottilie Mulzet) az amerikai Nemzeti Könyvdíjat. Műveit eddig több mint harminc nyelvre fordították le.
Tovább2023. december 30-án 64 évesen elhunyt Kovács András Ferenc (1959–2023) Kossuth-díjas és Artisjus-nagydíjas erdélyi magyar költő, esszéíró, műfordító
Kovács András Ferenc a marosvásárhelyi Látó című szépirodalmi folyóirat versrovatának szerkesztője, a lap korábbi főszerkesztője volt. A kilencvenes évektől kezdve az egyik legtöbbet elemzett, legnagyobb hatású kortárs magyar költő, aki a forma iránti elkötelezettségben Csokonaival és Kosztolányival, sokszínűségében Weöressel rokonítható.
TovábbMa 60 éves Szilasi László József Attila-díjas magyar irodalomtörténész, író, egyetemi docens
Szilasi László 1964. január 1-én született Békéscsabán. Magyar-régi magyar-összehasonlító irodalomtudomány szakon végzett a szegedi József Attila Tudományegyetem Bölcsészettudományi Karán, 1989-ben. 1989 és 1999 között szerkesztője volt a Pompeji című irodalmi lapnak, a deKON-csoport alapító tagja. Az SZTE BTK Magyar Irodalom Tanszékének docense, irodalomtörténész, kritikus, esszéista. Kutatási területei: a XVI. és a XVII. századi magyar költészet és Balassi Bálint költői nyelvének utóélete; oktatási területei pedig a régi magyar irodalom, a kortárs próza és a kreatív írás.
Tovább