100 éve született Köpeczi Béla (1921–2010) irodalomtörténész, folklorista, művelődéstörténész, Magyarország oktatásügyi minisztere
A 18–20. századi irodalmi áramlatok művelődés- és eszmetörténeti vizsgálatának kiemelkedő alakja, a 18. századi francia–magyar politikai, diplomáciai és kulturális kapcsolatok kutatója, II. Rákóczi Ferenc életrajzírója.
Tovább700 éve hunyt el Dante Alighieri, "az olasz nyelv atyja"
Dante halála előtt több mint egy évtizeddel kezdte el írni legismertebb művét, a Commediát (Színjáték), amelyet az utókor látott el a Divina (Isteni) jelzővel, és egészen haláláig dolgozott rajta.
Tovább100 éve született Stanisław Lem (1921–2006) lengyel science fiction-író
Könyvei 41 nyelven, több mint 27 millió példányban keltek el. Egykor ő volt az egyik legolvasottabb nem angol nyelven író sci-fi-szerző a világon. Munkáiban gyakran bocsátkozik filozófiai elmélkedésekbe a technológiáról, az intelligencia természetéről, a kétoldalú kommunikáció és a kölcsönös megértés nehézségeiről vagy az emberi korlátokról és az emberiség világegyetemben elfoglalt helyéről. Lem leggyakoribb témái az emberek és a tőlük jelentősen eltérő idegen fajok közötti kapcsolat, az emberiség technológiai jövője, valamint az ember helye a jövő társadalmában.
TovábbHalkovics László (1921–2014) közgazdász, statisztikus
120 éve hunyt el Henri de Toulouse-Lautrec (1864–1901)
Van Gogh kortársa testközelből dokumentálta Párizs világias mindennapjait, szembe menve a művészi világ és nemesi születéséből fakadó elvárásokkal. Alakja egybeforrt a Moulin Rouge világával, plakátjaival díszítették a város utcáit a reklámgrafika alapjait letéve.
TovábbAugusztus 29. – A magyar fotográfia napja
1840. augusztus 29-én készült Magyarországon először nyilvános rendezvényen fénykép (dagerrotípia). A Magyar Fotóművészeti Alkotócsoportok Országos Szövetsége kezdeményezte magyar fotográfia napjának megünneplését.
Tovább150 éve született Theodore Dreiser (1871–1945) amerikai író, újságíró
Dreiser az amerikai naturalista írói irányzat egyik úttörője volt, amelynek a 19. századi Európában többek között Émile Zola, Gustave Flaubert és Guy de Maupassant voltak a képviselői. Dreiser karaktereinek emberi értéke a nehézségek állhatatos legyőzésében rejlik, és sorsukban a körülmények az igazán mérvadóak.
(Kép: britannica.com)
Lukács Ottó (1916–1996) közgazdász, statisztikus
25 éve hunyt el Lukács Ottó (1916. augusztus. 11. – 1996. augusztus 22.) közgazdász, statisztikus
TovábbAugusztus 20-a, a magyar államalapítás ünnepe
Magyarország első királya, az elhunytát követően szentté avatott I. István, 980 körül született. Édesapja, Géza nagyfejedelem (945–997) halála után örökölte meg a trónt. A hatalom átvételét követően számos, családjához tartozó riválissal kellett leszámolnia, hogy szilárd államot hozzon létre. Előbb az Árpád-ház legidősebb férfi tagját, Koppányt kellett legyőznie, ezután 1003-ban az erdélyi gyulát, majd 1008 és 1017. között a Maros-vidék urának, Ajtonynak az erőit sikerült legyűrnie.
Tovább