140 éve született Pablo Picasso (1881–1973) spanyol festő
Picasso nemcsak festett, hanem szobrot, kerámiát, mozaikot is alkotott, belekóstolt a színpadi tervezésbe, sőt grafikák is kerültek ki a kezei alól. Picasso apja maga is festő volt, ám amikor felfedezte fia tehetségét, minden erejét az ő támogatására fordította. Picassót tizenöt évesen felvették a királyi képzőművészeti akadémiára, de ő inkább Párizsba utazott magát képezni, ahol számos ismeretséget kötött, baráti körébe tartozott többek között Henri Matisse, Guillaume Apollinaire és Max Jakob.
Tovább90 éve született John le Carré
Az író neve összefonódott a kémregény-irodalommal. A szerző a titkosszolgálatok világának hiteles ismerője. Írásaiban a hidegháború és az utána következő évek kémtevékenységét jeleníti meg. Kalandos élete során a brit hadsereg hírszerző testületének megbízásából végzett kihallgatásokat Ausztriában, kémkedett szovjet ügynökök után. Részt vett ügynökök irányításában, lehallgatásában, kihallgatások szervezésében, betörésekben. Dolgozott a külföldi hírszerzésnél, politikai konzulként is tevékenykedett.
Tovább40 éve hunyt el Várnai Zseni (1890–1981) József Attila-díjas költő
120 éve született Sir Pelham Grenville Wodehouse (1881–1975) brit író és drámaíró, az „angol Rejtő Jenő”
P.G. Wodehouse legismertebb a Jeeves-es és Blandings Kastély-os regényeiről és novelláiról, de tehetséges drámaíró és dalszövegíró is volt, társalkotója és írója volt tizenöt darabnak és 250 dalszövegnek közel harminc zenés vígjátékhoz. Társszerzője volt Molnár Ferencnek is, ő dolgozta át zenés színpadra a Játék a kastélyban című színművét, The Play’s the Thing (A színdarab az igazi) címen.
TovábbKeszthelyiné Rédei Mária (1951–2009) közgazdász, statisztikus
70 éve született Keszthelyiné Rédei Mária (Jászdózsa,1951. október 14. – Budapest, 2009. december 27.) közgazdász, statisztikus
Október 9. – A magyar fürdőkultúra napja
Több mint száz termálforrás a hozzá tartozó kutakkal, és közel ötven fürdő. Ezen a téren Budapest a világ fővárosai közt egyedülálló.
(Kép: pixabay.com)
100 éves a Nemzetközi PEN Club – A világ íróinak nemzetközi szövetsége
A szervezet neve a „Poets, Essayists, Novelists” (költők, esszéírók, regényírók) kezdőbetűiből ered, de ma már a „Poets, Playwrights, Editors, Essayists, Novelists” (költők, drámaírók, szerkesztők, esszéírók, regényírók) kezdőbetűiből áll össze, és magában foglalja az irodalom bármely formájának íróit, például az újságírókat és a történészeket is.
Tovább2001 őszétől minden év szeptember 26-a a Nyelvek Európai Napja
Az első eseményen az Európai Unió tagországaiból ötven ország vett részt. Az Európa-szerte készülő programok felhívják a figyelmet a nyelvek elsajátításának fontosságára, a kultúrák közti különbségek megőrzésére, illetve az egyes nemzetek közötti együttműködések és kapcsolatok fejlesztésére. Ezt a napot az Európa Tanács Modern Nyelvek Európai Központja támogatja és koordinálja is egyben.
Az esemény saját honlappal is rendelkezik, itt érhető el.
(Kép: pixabay.com)
125 éve született F. Scott Fitzgerald (1896–1940) a 20. század egyik legjelesebb modernista regény- és novellaírója, az ún. elveszett nemzedék tagja
Fitzgerald írói fejlődésében a 1920-as évek voltak a legjelentősebbek. Ebben az időszakban Fitzgerald gyakran látogatott Európába, különösen Párizsba és a francia Riviérára. Párizsban összebarátkozott az ott élő amerikai és európai írókkal (James Joyce, Ezra Pound, T. S. Eliot, Gertrude Stein). Közöttük volt Ernest Hemingway, aki csodálta A nagy Gatsby művét és később Fiztgeraldot, a leghűségesebb barátjaként emlegette. Érdekesség, hogy fő műve a harmadik regénye volt, Az Édentől messze (1920) és a Szépek és átkozottak (1922) után.
Tovább