A következő cimkéjű bejegyzések mutatása: könyvajánló
Október 18. – A Magyar Regényírás Napja
1740. október 18-án született Dugonics András, a magyar matematikai műnyelv megteremtője és a magyar regényírás úttörő alakja. Ezen a napon Dugonics munkásságáról szokás megemlékezni, illetve a magyar irodalom és regényírás jelentősége kerül előtérbe. A Magyar Regényírás Napja alkalmából, 2022-ből 5 díjnyertes kortárs magyar regényt ajánlunk.
Tovább2022. szeptember 8-án 96 évesen elhunyt II. Erzsébet (1926–2022), az Egyesült Királyság királynője
II. Erzsébet 2022. június 13-án a világ második leghosszabb ideig regnáló uralkodója lett 70 év 127 nappal. A királynő az Egyesült Királyság mellett a Nemzetközösség uralkodója is volt egyben. Uralkodása alatt 15 miniszterelnök váltotta egymást, Sir Winston Churchilltől Liz Trussig. Férjétől, Fülöp edinburgh-i hercegtől 4 gyermeke született, akik közül a legidősebb fia, Károly fogja követni a trónon, III. Károly néven. Életéről és uralkodásáról számtalan könyv, film és sorozat is készült. Néhány könyvet ajánlunk azoknak, akik szeretnének megismerkedni a néhai királynő életével.
TovábbAugusztus 26-án van a Nemzetközi Kutyanap
Minden év augusztus 26-án az ember legrégibb és leghűségesebb társállatáról, a kutyáról emlékezünk meg. A jeles nap alkalmából 4 kutyás könyvet ajánlunk.
TovábbAugusztus 15-én van a repülők napja
Érdekesség, hogy a 20. századi katonai repülősök Szűz Máriát választották oltalmazójuknak, ezért Magyarországon augusztus 15-én, Nagyboldogasszony napján ünnepeljük a repülősök napját.
A jeles nap alkalmából ajánlunk négy könyvet, amelyeknek cselekménye repülőgépen játszódnak.
Augusztus 8. – Nemzetközi Macskanap
A Nemzetközi Macskanapot 2002-ben hozták létre az International Fund for Animal Welfare (Nemzetközi Állatjóléti Alap) kezdeményezésére. A nap célja, hogy figyelmet fordítsunk az emberiség egyik legrégebbi társállatára, a macskákra és az ő védelmükre, emberséges bánásmódjukra és szeretetükre. A jeles nap alkalmából néhány macskás könyvet ajánlunk.
TovábbJúlius 20-a a Hold napja
1969-ben az Apollo-program keretében Neil Armstrong és Edwin Aldrin ezen a napon léptek elsőként a Holdra.
Május 20. – A méhek világnapja
A méhek világnapja első ízben 2018. május 20-án került megtartásra. A dátum magyarázata: 1734. május 20-án született az európai méhészet kiemelkedő alakja, az első osztrák méhészeti iskola egykori vezetője, Anton Janša(wd). Az ő méhészeti munkásságának állítanak emléket azzal, hogy születésnapjának dátuma lett a méhek világnapja.
TovábbÁprilis 23. – A könyv és a szerzői jog világnapja
A könyv és a szerzői jog világnapja az UNESCO 1995. évi párizsi konferenciáján kinyilvánított, évente április 23-án tartott nemzetközi akciónap, a könyvek és az olvasás ünnepe. Az ünnepet először 1996-ban rendezték meg.
Április 16. – A holokauszt magyarországi áldozatainak emléknapja
2001 óta minden évben április 16-án tartják a holokauszt magyarországi áldozatainak emléknapját, arra emlékezve, hogy 1944-ben ezen a napon kezdődött a hazai zsidóság gettóba zárása.
(Kép: pixabay.com)
Április 14. – A könyvtárosok világnapja
A könyvtárosok világnapját két nagy szervezet, az American Library Association (Amerikai Könyvtárak Szövetsége – ALA), és az International Federation of Library Associations and Institutions (Könyvtári Egyesületek és Intézmények Nemzetközi Szövetsége – IFLA) kezdeményezte. A világnap célja, hogy felhívja a figyelmet a könyvtárak és a könyvtárosok által nyújtott értékekre.
Tovább