A gyermekmunka elleni világnapot először 2002-ben, a Nemzetközi Munkaügyi Szervezet, az ILO kezdeményezésére tartották meg.
Az ILO legfrissebb, a világ gyermekmunkát érintő adatai 2016-ból származnak. Eszerint a gyermekmunka jelenlétének százalékos aránya az egyes kontinenseken a következő: Afrikában 19,6%, az amerikai kontinensen 5,3%, az arab államokban 2,9%, Ázsia és Óceánia területén 7,4%, míg Európa és Közép-Ázsia területén 4,1%. A korcsoport szerinti megoszlás alapján 48%-uk 5–11 éves, 28%-uk 12–14 éves és 24%-uk 15–17 éves volt. A gyermekmunkásoknak a 70,9%-át a mezőgazdaságban, 11,9%-át az iparban, míg a maradék 17,2%-ot a szolgáltató szférában foglalkoztatják. A világ gyerekmunkásainak ötöde Afrikában él, amely a vizsgált területek között a legnépesebb a gyerekmunkásokat számításba véve, mintegy 72 millió fő. A becslések szerint 73 millió gyerekmunkás olyan káros körülmények között dolgozik, amelyek közvetlenül veszélyeztetik testi épségüket vagy erkölcsi fejlődésüket.
Az ILO szakértői elismerik, hogy a becslések szerinti 152 millió gyermekmunkással még messze vannak az áhított 2025-ös céltól, hogy a gyermekmunkát eltöröljék. Kiemelt problémát jelent a háborús zónákban spontán kialakuló gyermekmunka, amelynek megakadályozására az ENSZ által a mindennapokban alkalmazott eszközök nem elegendők: ennek változtatásához nemzetközi összefogásra, a háborús helyzet megszüntetésére van szükség.
További információkat az ILO legfrissebb, a gyermekmunkáról szóló jelentésében találhatnak.