Petneki Katalin – Petrich Kató: Gyermekvonat Angliába. Egy budai kislány levelei (1920–1921)
Petneki Katalin – Petrich Kató: Gyermekvonat Angliába. Egy budai kislány levelei (1920–1921) Budapest, Európa K., 2019. 288 p.
Raktári jelzet: E 0163
Az első világháború után ínséges időszak alakult ki a vesztes országokban, köztük Magyarországon is, és leginkább a fővárosban. Sok volt a hadiárva, de akinek éltek a szülei, az is megszenvedte az élelmiszer, ruhanemű és tüzelő hiányát. Ezen a sanyarú helyzeten próbált enyhíteni a gyermekvonatok néven ismertté vált akcióval a háborúban semleges Hollandia és Svájc, majd a győztes országok közül Anglia és Belgium. Az Országos Gyermekvédő Liga hazai védnöksége alatt 1920 és 1930 között jártak ezek a vonatok, olyan külföldi családokhoz juttatták el a gyermekeket, amelyek vállalták, hogy hosszabb-rövidebb időn keresztül nevelik, taníttatják és főleg etetik, felöltöztetik őket.
Az angliai transzporttal utazott egy 12 éves budai kislány, Petrich Kató is, aki a bridgwateri nevelőszülőknél töltött idejének minden eseményét megörökítette naplójában és haza küldött leveleiben, amelyek közel száz év elteltével épségben kerültek elő. A maga nemében egyedülálló a dokumentumegyüttes, mivel ez idáig ugyanis csak szórványos emlékek maradtak az akcióban részt vevő gyermekek külföldi sorsáról. Kató leveleiből az angliai eseményekről értesülhetünk, a válaszlevelekből pedig kiderül, hogy milyen nehézségekkel kellett megküzdenie még egy budai középosztálybeli családnak is a Nagy Háború után.
A dokumentumregény a levelek mellett egyéb források bevonásával körüljár egy-egy témát, úgymint a politika, iskola és a karácsonyi szokások. A könyv gazdagon illusztrált az eredeti kézírásos levelek fényképeivel, családi fotókkal és a levelekhez csatolt rajzok, plakátok képeivel.