Ássunk le kicsit a cukormáz és drága ajándékok alá, honnan ered a nálunk mostoha sorsra jutott, mára kereskedelmi ünneppé vált Bálint-nap.
Hiába emlegetik sokszor amerikai gyökerekkel, eredete régebbre nyúlik vissza. A kereszténységben február 14-én ünnepelték a Kr. e. III. században élt Római Szent Bálint napját. A szerelmesek, a lelki betegek és az epilepsziától szenvedők védőszentje. A római katolikus naptár szerint 1969-ig ünnepét február 14-én tartották, amikor kivették a külön napon ünnepelt szentek sorából. A legenda szerint nevéhez fűződik a világtalanok meggyógyítása is. Szent Bálint előszeretettel esketett össze szerelmeseket az akkor még üldözött kereszténység szokásai szerint. A friss házaspároknak virágokat ajándékozott.
Magyarországon csak 1990 óta ünneplik február 14-én a szerelmesek napját. Előtte a néphagyományban a tavaszvárás, a termékenységi és a szerelmi jóslások ideje volt. A Bálint-napi időjárásból következtettek az év további alakulására. Hideg, száraz idő esetén jó termést reméltek a gazdák. Úgy tűnik, erre nem lesz panasz.
Vigyázat! Ezen a napon nem jó veszekedni, megsértődni, mert az szerencsétlenséget hoz.