A következő cimkéjű bejegyzések mutatása: vers
Ma 55 éves Erdős Virág József Attila-díjas magyar költő, író, drámaíró
A 2013-as Ezt is el című kötetével lett országszerte ismert, ami öt kiadást ért meg, benne olyan versekkel, mint a Na most akkor, a Van egy ország vagy az Én vétkem.
Tovább200 éve íródott a Himnusz
200 éve született Petőfi Sándor (1823–1849) magyar költő, forradalmár, nemzeti hős
Petőfi Sándor rövid élete alatt közel ezer verset írt magyarul, ebből körülbelül nyolcszázötven maradt az utókorra, és az ismertebbeket más nyelvekre is (angol, német, francia, olasz, cseh, szlovák, szerb, finn, kínai) lefordították.
Tovább225 éve született Heinrich Heine (1797–1856) német romantikus költő, író, újságíró
Egyszerre mondják a romantika utolsó költőjének és a romantikát meghaladó realista és modern költőnek.
TovábbMa 55 éves Tóth Krisztina József Attila-díjas magyar költő, író, műfordító
Pályaképe a magyar irodalom tradíciójába egyszerre szervesen illeszkedő, ugyanakkor azt megújító látás- és beszédmódok ívét rajzolja ki. A Nyugat verselési formái, a huszadik századi és kortárs költészetre való utalások, a tárcák pillanatfelvételei vagy a novellák és regények megszólalásai együtt haladnak a nyelv és a kommunikáció problémáira alapozott irodalomfelfogással.
Tovább85 éve hunyt el József Attila (1905–1937), a magyar költészet egyik legkiemelkedőbb alakja
József Attila mindössze harminckét évet élt, mégis a magyar költészet egyik legjelentősebb alakja. Az 1945 utáni szocialista kultúrpolitika mint haladó proletárköltőt piedesztálra emelte és emlékét, munkásságát a legnagyobbaknak kijáró tisztelettel ünnepelte. Műfordítóként József Attila a szomszéd népek kortárs lírájával foglalkozott és értékesek Villon-fordításai is.
Tovább90 éve született Jókai Anna (1932–2017) Kossuth- és József Attila-díjas író és költő, a Nemzet Művésze
1966-ban jelent meg első novellája, a Családi kör című a Kortársban, 1968-ban pedig első regénye, a 4447. Írásművészete fokozatosan fejlődött abba az irányba, amelyet maga – aztán később a szakirodalom is – „spirituális realizmusnak” nevezett el.
Tovább145 éve született Ady Endre (1877–1919) a 20. század egyik legjelentősebb magyar költője
A magyar politikai újságírás egyik legnagyobb alakja. A műveltségről, irodalomról írt cikkei a fejlődést és a haladást sürgették.
Tovább95 éves Lator László Kossuth- és József Attila-díjas költő, műfordító, esszéista, a Nemzet Művésze
Lator László 1927. november 19-én Tiszasásváron született (akkor Csehszlovákia, ma Ukrajna). 1947 és 1951 között magyar–német szakon végzett a Pázmány Péter Tudományegyetemen Budapesten.
1955-től az Európa Kiadó lektora, később főszerkesztője. Versei a Magyarok és a Válasz című folyóiratokban jelentek meg először.
135 éve született Áprily Lajos (1887–1967) József Attila-díjas költő, műfordító
Jékely János Lajos néven született, verseit Áprily Lajos néven először 1918 tavaszán Szentimrei Jenő közölte az Új Erdélyben. Az első Nyugat-nemzedék tagja.
Tovább