A következő cimkéjű bejegyzések mutatása: világirodalom
140 éve született A. A. Milne (1882–1956), a Micimackó írója
400 éve született Molière (1622–1673) francia drámaíró, színész, a modern komédia megteremtője
A világhírű francia drámaíró születésének 400. évfordulója alkalmából összegyűjtöttünk 5 érdekességet.
200 éve született Fjodor Mihajlovics Dosztojevszkij (1821–1881) orosz író
Fjodor Mihajlovics Dosztojevszkij az orosz irodalom és az egész világirodalom mindmáig legnevesebb képviselőinek egyike, a 19. századi orosz irodalom felemelkedésének kulcsfigurája, az ún. filozófiai-ideológiai regény műfajának megalkotója, a lélektani regény mestere.
Tovább120 éve született Sir Pelham Grenville Wodehouse (1881–1975) brit író és drámaíró, az „angol Rejtő Jenő”
P.G. Wodehouse legismertebb a Jeeves-es és Blandings Kastély-os regényeiről és novelláiról, de tehetséges drámaíró és dalszövegíró is volt, társalkotója és írója volt tizenöt darabnak és 250 dalszövegnek közel harminc zenés vígjátékhoz. Társszerzője volt Molnár Ferencnek is, ő dolgozta át zenés színpadra a Játék a kastélyban című színművét, The Play’s the Thing (A színdarab az igazi) címen.
Tovább100 éves a Nemzetközi PEN Club – A világ íróinak nemzetközi szövetsége
A szervezet neve a „Poets, Essayists, Novelists” (költők, esszéírók, regényírók) kezdőbetűiből ered, de ma már a „Poets, Playwrights, Editors, Essayists, Novelists” (költők, drámaírók, szerkesztők, esszéírók, regényírók) kezdőbetűiből áll össze, és magában foglalja az irodalom bármely formájának íróit, például az újságírókat és a történészeket is.
Tovább110 éve született Sir William Golding (1911–1993) irodalmi Nobel-díjas brit regényíró, költő
William Golding 1911-ben született a délnyugat-angliai Cornwall grófság egyik kis településén. 1930-ban beiratkozott az Oxfordi Egyetemre, ahol természettudományt hallgatott, azonban két év múlva az angol irodalom szakra váltott. 1934-ben jelent meg az első kötete (Poems), amely verseket tartalmazott. 1945 és 1961 között Salisbury városában a Bishop Wordswort’s School-ban tanított. Golding a Brit Királyi Haditengerészet tagjaként részt vett Németország legnagyobb csatahajójának, a Bismarcknak az elsüllyesztésében. A normandiai partraszállásban egy, a partot tűz alá vonó hajó kapitányaként dolgozott. A háború végén visszatért a tanításhoz és az íráshoz. 1963-tól 1993-ban bekövetkezett haláláig az írásnak szentelte életét. 1983-ban elnyerte az irodalmi Nobel-díjat. 1988-ban II. Erzsébet királynő lovaggá ütötte. A Királyi Irodalmi Társaság (Royal Society of Literature) tagja volt. 2008-ban a The Times „Az 50 legnagyobb brit író 1945 óta” listáján Golding a harmadik helyezést érte el.
Tovább700 éve hunyt el Dante Alighieri, "az olasz nyelv atyja"
Dante halála előtt több mint egy évtizeddel kezdte el írni legismertebb művét, a Commediát (Színjáték), amelyet az utókor látott el a Divina (Isteni) jelzővel, és egészen haláláig dolgozott rajta.
Tovább